Ürünler » Aksesuarlar »
 
     

Temaslı Ekstensometreler

Zwick/Roell 0,2 µ (mikron) ölçme hassasiyetinden başlayan birçok farklı malzeme türünde ölçme yapma kabiliyetine sahip geniş kullanım alanı sunan kollu ekstensometre sistemleri sunmaktadır.

Ölçme boyu bölgesinde numuneyi iki ayrı noktadan tutan bu ekstensometrlerin kullanım alanına göre sensör kolları ile donatılabilmektedirler. Bu kolların üzerlerinde bulunan bir sistem sayesinde numuneyi sıkma yükleri ayarlanabilmektedir. Kolların ucunda, kopma sırasında oluşan kopma şiddetini kollara aktarmayan başka bir düzenek ile tasarlanmıştır.

Bu kollar malzeme üzerine kapandıklarında ağırlıklarını dengeleyen karşı ağırlık sayesinde, numune sonuçlarına etki etmeden ilk temas noktasını test sonuna kadar koruyabilmektedir.

Ayrıca malzeme cinsine göre bu uçlarda kolaylıkla değiştirilebilirler.

İnkremental sistem ile tasarlanmalarından dolayı oldukça hassas ve güvenilir sistemlerdir.

Bakım gerektirmeyen uzun ömürlü kullanım, işletme maliyetini minimum seviyede tutar.

Farklı malzeme ve uygulamalar için farklı sistemlere sahip temaslı ekstensometreler mevcuttur. Bunlar ;

A- Üniversal Ekstensometre “Multisense”

Multisens ekstensometreler metal, plastik, kauçuk ve sert sünger gibi malzemelerin tümünde 740 mm ye kadar uzun ölçme aralıklarında dahi yüksek hassasiyette uzama ölçümü yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. Elastikiyet modülü ve secant modülü ölçümleri ile kopma uzaması ölçümleri için mükemmel bir aksesuardır.

Multisens ekstensometre kolları bağımsız bir sürücü sistem ile donatılmıştır. Bu sayede malzeme test cihazının hareketinden bağımsız olarak çalışır. Ekstensometre sistemlerinin çoğu sadece bir tek yönde ölçme yapabilirken, Multisens ekstensometre test sırasında değişen ölçme yönüne bağlı olarak kesintisiz ölçme işlemine devam edebilen bir sistemdir.

Malzeme test cihazında kullanılan tutucular arası mesafeyi otomatik olarak algılamakta ve bu sayede ölçme boyunu aparatlar arası mesafede merkezleyebilmektedir.

Ölçme boyu aralığını operatöre bağlı kalmadan programda seçilen değere göre otomatik olarak ayarlar .

Uzun ölçme kolları ile ısı kabinleri içersinde ölçme yapabilirler.

B- Üniversal Ekstensometre “Makro”

Makro ekstensometreler metal, plastik, ve sert sünger gibi malzemelerin çekme testlerinde küçük veya orta dereceli uzamalarını çok hassas bir şekilde ölçen üniversal ekstensometrelerdir.

Çok yönlü kullanılabilen macro ekstensometreye modüler yapısı sayesinde gerektiğinde başka ölçme sistemleri de eklenebilir. Bunlar;

  • Otomatik L0 ayarlama sistemi
  • r & n ölçme sistemi ( kesit daralması aparatı)
  • Hassas uzama çatalları
  • 0,3 µ çözünürlük

L0 ölçme boyu 10-100 ve 10-205 mm olarak ayarlanabilen iki tipi vardır. Her iki modelde ölçme boyuna kapandıktan sonra 80 mm hareket alanına sahiptir.

Özellikle çok düşük uzama alanlarında ölçülen E modülü ve secant modülü değerlerini çok hassas bir şekilde ölçmektedir.

İsteğe bağlı olarak eklenen kesit daralması aparatı r & n değerlerini malzeme üzerinden 0,2 µ hassasiyetle test anında ölçer.

Uzun ölçme kolları ile ısı kabinleri içersinde ölçme yapabilirler.

C- Uzun Ölçme Boylu Ekstensometre “Longstroke”

Longstroke ekstensometreler kauçuk, plastik, tekstil, folyo, deri ve benzeri yüksek uzama gösteren malzemelerin testlerinde kullanılırlar.

Elastomer tipi malzemelerde kopma sırasında savrulup parçalanan numunelerde dahi sevk elemanları ve döner uçları sayesinde hiçbir etkiye maruz kalmadan ölçme işlemini gerçekleştirebilirler.

Çatallar malzeme üzerine kapandığında denge sistemi ve çok hassas pürüzlülükte işlenen taşıma sütunları sayesinde rahatlıkla hareket ederler.Bu hareket miktarı inkremantal ölçme sensörü tarafından işlemciye gönderilir ve işlenir.

Taşıma sütunlarının boyu sayesinde çok yüksek uzamalı malzemelerde dahi yüksek performans ve hatasız ölçme sağlar.

L0 boyu manuel olarak ayarlanır ve tutucu aparatlar arasında merkezlenir. Test sonunda taşıyıcı kol sayesinde tekrar eski pozisyonuna geri döner.

Makro ekstensometrede olduğu gibi çok hassas uzama çatalları ile donatılabilirler.

Tüm ölçme alanı boyunca çözünürlük korunur.

Gerektiği taktirde r&n ölçümleri için manuel yada otomatik kesit daralması aparatı takılabilir.